Günümüzde 17. Yüzyılın alışkanlıklarıyla yaşıyorlar ve teknolojiyi tamamen reddediyorlar. Amerika’da yaşayan Hristiyan mezhebi olan Amişler, at arabaları ile ulaşım sağlıyorlar ve vergi vermiyorlar. Sosyal güvenlik ile ilgilenmeyip askerlik yapmıyorlar.

Amişlerin hikayeleri aslında 1600’lü yılların sonlarına kadar dayanıyor. Reform hareketi sırasında, doğumundan sonra bir çocuğun vaftiz olmasının mantıksız olduğunu ve her çocuğun 18 yaşından sonra kendi iradesi ile seçimini yapması gerektiğini savunuyorlardı. Katolik kilisesi bu fikre ciddi boyutta tepkiler vererek, yüzlerce insanı öldürdü ve aslında Amişlerde öldürülen gruplardan biriydi. Her ailenin 4-5 çocuk yapması ile birlikte 2026’da nüfuslarının 500.000’i bulması bekleniyor.

Amişler, hava karardığında mum ışığında oturuyorlar ve aslında modayı takip eden bir giyim tarzları yok. Yaşadıkları köylerde sadece 1 adet telefon bulunuyor. Bu telefonu sadece acil durumlar için kullanıyorlar.

Traktör kullanmayarak bütün üretimlerini 17.yüzyılın aletleri ile yani saban ve benzeri aletler ile sürdürüyorlar. Doğal tedavi yöntemleri deneyerek hastaneye gitmeyi reddediyorlar.

İsimlerini İsviçreli Jacob Amman’dan almışlardır. Avrupa’da baskılardan sıkıldıkları için Amerika’ya yerleşmişlerdir. Kendi aralarında Almanca’nın bir lehçesini kullanıyorlar.