İstanbul’daki en yeni sanat sergi programlarını sizler için bir araya bir oraya topladık. Sergi takviminizi yaparken rehberiniz olacak bu yazımızı hemen okuyalım.

İstanbul sanat şehri olmaya bu ayda devam ediyor. Birçok yeni sergiye ev sahipliği yapan İstanbul’da hangi sergiye gidilmeli diye düşünüyorsanız, en yeni sergi rehberini mutlaka keşfedin. Arter, Meşher, Pera müzesi gibi İstanbul’un önemli galerilerinde yer alan sanatçılardan en çok merak edilenler burada.

Pilevneli Dolapdere, “Makine Hatıralar: Uzay” Refik Anadol

Pilevneli, üç yıl aradan sonra Refik Anadol’un yeni kişisel sergisini gerçekleştireceğini açıklamaktan mutluluk duyuyor. 25 Nisan 2021 tarihine kadar Pilevneli Dolapdere’de izlenebilecek “Makine Hatıraları: Uzay” sergisinde, Anadol’un daha önceki dönemlerde sergilenmemiş son çalışmaları yer alıyor.

Los Angeles’ta bulunan Refik Anadol Studio’nun İstanbul’da bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı kişisel sergisi “Makine Hatıraları: Uzay”, astronomik araştırmaların insanlık tarihindeki yerin i gözler önüne seren ve uzayla ilgili büyük veri kümelerine ışık tutan yeni bir kavramsa çerçeve sunuyor.

Sergi hafta içi her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak izlenebiliyor.

Mixer, Alp İşmen & Yüksel Dal, “Olağanüstü Denklikler, İnce Benzerlikler”

Mixer’in ana galeri mekanında Alp İşmen ve Yüksel Dal’ın çalışmalarını Nergis Abıyevva küratörlüğünde bir araya getiren “Olağanüstü Denklikler, İnce Benzerlikler” adlı sergi yer alıyor.

Olağanüstü Denklikler, İnce Benzerlikler Alp İşmen ve Yüksel Dal’ın çalışmalarını birbirine paralel izlenen denkliklerle sunarken izleyiciye her bir sanatçının pratiğini kavrama fırsatı da veren bir kişisel sergi deneyimi sunuyor.

Sanatorium, Agnes Guilaume “Let’s Escape / Kaçalım”

Agnes Guillaume’un işleri kinayeli, metaforik asla gerçekçi olmayan  ancak yine de varoluşsal bir gerçekliğe bağlantılı birleşiyor. Paul Ardenne’in belirtildiği gibi Guillaume’un işleri, varoluş olgusu ve yaşam boyu şu soruları sorarak düşünme üzerine kafa yormakla meşgul.