Dünyanın en iyi kütüphaneleri il önde gelen üniversiteleri bir araya geldi. Dijital kütüphaneler, sayısız kitap, dergi, gazete ve hatta tarihi belgelere interneti kullanarak erişebilirsiniz. Gazete ve televizyonlardaki her şeyin geçici olduğunu ve internet üzerindekilere de zamanla erişilemiyor. Yazılı, basılı, sesli ve görüntülü her şeyi kayıt altında tutmayı amaçlayarak dijital platformlar üzerinde arşivleyen dünyanın en iyi ve kapsamlı kütüphanelerini keşfedin.

Europeana, Avrupa Birliği Üye devletleri tarafından finanse edilen bir Avrupa Birliği girişimi. Kurulma fikri olarak Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chiras tarafından öne sürülen bu dijital kütüphane İtalya, İspanya, Almanya ve Macaristan’ın da desteklemesiyle 2005 yılında faaliyete sunuldu. Avrupa’nın kültürel mirasına yönelik bir dijital platform olan Europeana, Avrupa’nın yüzyıllık kültürel mirasını tüm dünyaya sunmayı hedefliyor.

Eğlence, eğitim ve kültürel mirası bir arada paylaşmak için 3.700’den fazla Avrupa arşivi, kütüphanesi ve müze ile birlikte çalışıyor ve 50 milyondan fazla içeriğe ücretsiz erişim sağlıyor.

43 ülkeden 20’den fazla dilde kitap, müzik, sanat eseri ve daha fazlasına erişim sağlayan Europeana, dönüşümünü güçlendirmek için kültürel mirasa dokunan sektörleri güçlendiriyor. Platform üzerinden dünyaca ünlü ressamların en bilinen eserlerini inceleyebilir farkı ülkelerin kültürlerini keşfedebilirsiniz.