Bahçe de nefes almayı, zaman geçirmeyi hepimiz seviyoruz. Evlerimizin nefes alanlarında da yeni bahçeler yaratmak mümkün. Balkonlarınızı bitkilendirirken dikkat etmeniz gereken konuları bir araya getirerek istediğiniz gibi bir bahçe kurmanıza yardımcı oluyoruz.

Balkonunuzda öncelikle bitki seçimi yaparken iklim koşullarını ışık alanını ve rüzgarı göz önünde bulundurmalısınız.

Balkon Bahçeciliği

Balkonunuzun rüzgar aldığı yeri tespit ederek oraya bir bitki duvarı yapabilirsiniz. Bitki duvarı aynı zamanda bitişik balkonlarda çit görevi de görür. Bu nedenle her dem yeşil bitkiler sıklıkla tercih edilerek dört mevsim duvar görüntüsü oluşturabiliriz.

Fakat bitki oluştururken aşırıya kaçmamak gerekir. Alanı daraltacak kadar bitki kullanmamalısınız, rüzgarı engelleyecek bitkiler alev çalısı, bambu, leylandi, sarı selvi, şimşir, mazı ve parlak yapraklı kartopu sıklıkla kullanılabilir.

Bitkilerden Nasıl Perde Yapılır?

Geniş saksılara sarmaşık korkuları ve sarmaşık duvarı ile perde oluşturabilirsiniz. Orman sarmaşığı veya yasemin harika seçeneklerden olabilir. Eğer rüzgar almayan ılıman bölgede sadece sarmaşık kullanmak istiyorsanız çiçekleri içinde begonvil tercih edebilirsiniz.