Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 10 yıllık 10 hedefini açıkladı. 2023 yılında Ay’a gidileceğini açıklayan Erdoğan, “Hedefimiz bir Türk vatandaşını uzaya göndermektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin uzay programını açıkladı. Erdoğan “Milli Uzay Programı’ndaki birincil ve en önemli hedefimiz Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmesidir. Uzay aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı uluslararası iş birliğiyle hayata geçireceğiz. 2023 yılının sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz” dedi.

Milli Uzay Programı’ndaki birincil ve en önemli hedefimiz Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmektir. Uzay aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı uluslararası iş birliğiyle hayata geçireceğiz.  Türk mühendislerinin Ay’a iniş görevini başaracaklarına inanıyorum. Medeniyet coğrafyamızın sembolü hilali, al bayrağımız ile Ay’a göndermenin gururunu milletimize yaşatacağız.

Milli Uzay Programı’ndaki İkinci Hedef Yeni Nesil Uydu

Milli Uzay Programı’ndaki üçüncü hedefimiz; Türkiye’ye ait bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmektir.

Uzaya erişimi sağlamak ve uzay limanı işletmesi kurmak dördüncü hedefimiz. Uluslararası iş birliği ile bu misyonu hayata geçireceğiz.

Beşinci hedefimiz uzay havası ya da meteorolojisi denilen alana yatırım yaparak uzaydaki yetkinliğimizi arttırmaktır.

Türkiye’yi astronomik gözlemler ve uzay nesnelerini yerden takibi konusunda daha ileri bir seviyeye ulaştırmak altıncı hedefimiz.

Yedinci hedef, ülkemizden uzay sanayi ekosistemini geliştirmek.

Sekizinci hedefimiz bir uzay teknoloji geliştirme bölgesi kurmaktır.

Uzay alanında insan kaynağımızı genişletmek dokuzuncu hedefimiz.

Uzaya Türk Vatandaşı Göndereceğiz

Uzay Programı’ndaki onuncu ve son hedefimiz bir Türk vatandaşını uzaya göndermek. Dil bilimcilerimize bir çağrıda bulunuyorum; “Gelin, Türk uzay yolcularına Türkçe bir isim bulalım, tabii yalnızca dil bilimciler değil 83 milyon vatandaşımızın da özgün fikirleri bu arayışa ortak olabilir.” dedi.