Medya takip kurumu Ajans Press’in Box Office Türkiye verileri ile elde ettiği bilgilere göre Türkiye’de normalleşme sonrasında 1 milyon 782 bin 296 kişi sinemaya gitti.

2020 yılından itibaren korona virüs nedeni ile sinema salonları kapatılmıştı. Türkiye’de normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte açılan sinema salonlarına pek çok kişi akın etti.

İşte en çok izlenen filmler;

İlk sırayı Hızlı ve Öfkeli 9 aldı. 773 bin 392 kişi normalleşme sürecinde sinemaya giderek Hızlı ve Öfkeli 9’u izledi.

İkinci sırada 322 bin 564 seyirci ile Black Window, üçüncü sırada 122 bin 742 seyirci ile Korku Seans: 3 Katil Şeytan izlendi.

Dördüncü sırada 84 bin 728 izleyici ile Sessiz Bir yer 2, beşinci sırada ise 66 bin 684 izleyici ile Arınma Gecesi: Sonsuza Dek yer aldı. Normalleşme sürecinin başladığı Temmuz ayından itibaren 31’i yeni olmak üzere toplam 53 film çıktığı gözlendi.

Ajans Press, sinema ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre geçen yıldan bugüne sinema ile alakalı basında çıkan haber adedi 67 bin 609 olarak görüldü.

Aynı dönem içinde sadece sinema salonları ile alakalı çıkan haber adedi ise 3 bin 34 oldu. Haber içerikleri arasında sinemaların salgın tedbirleri kapsamında kapanması ve bazı sinema filmlerinin gösteriminin ertelenmesi yer alırken, Türkiye’de en çok izlenen Hızlı ve Öfkeli 9’unda sürekli ertelenmesi medyanın gündeminde yer edindi.