Covid-19 Varyant virüsün daha hızlı yayıldığı için daha çok kişinin ölümüne neden olabileceği vurgulayan Prof. Dr. Tevfik Özlü, mutasyon geçiren virüse karşı nasıl korunacağını anlattı.

“Virüs yaygın dolaşımda olduğu sürece mutasyona uğrayan virüslerin içinden avantaj kazananlar seleksiyona uğrayacak giderek bu avantajlı konuma gelen virüsler hakim hale gelecekti” diyen Prof. Dr. Tevfik Özlü, RNA virüslerin sürekli mutasyona uğradığını da belirtti.

‘Çok sayıda mutasyon var. Bu mutasyonların iççinden virüse avantaj sağlayanlar seçilir ve bunlar hakim hale gelir. Giderek bu varyantlar daha ön plana çıkacak gibi görülüyor. Şu anda çok konuşula İngiltere’de izole edilen varyant, Güney Afrika ve Brezilya varyantlarından söz ediliyor. Bu varyantlarla ilgili endişe yaratan konu; virüsün daha hızlı bulaşması yönünde bir özellik kazanmasıdır’ dedi.

Kontrol Zor Olabilir

Türkiye’deki pozitif vakalar arasında mutasyonlu virüse yakalananlar olduğuna değinen Prof. Dr. Özlü:

“Şu anda bu varyantın giderek dünyada pek ok ülkede yoğunluğunun artması konusunda endişeler evcut. Bunu destekleyen bulgular var, birçok ülke bu varyantları takip etmeye başladı, Türkiye de ppozitif çıkan olgulara genetik analizler yapılacak ve varyant virüsün artma gösterip göstermediği görülecek.Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, varyant virüsün pozitif çıktığı vaka sayılarının arttığını biliyoruz. Süreci izlemek gerekiyor. Net ve kesin konuşmak zor ancak mutasyon salgının tekrar hızlanması gibi bir sonuç ortaya koymasına ve kontrolün zorlaşmasına neden olabilir. Virüs ne kadar mutasyona uğrarsa uğrasın eğer biz tedbirlere uyarsak, maskemizi usulüne uygun takarsak, mesafemize dikkat edersek ve sosyal izolasyonumuzu uygularsak virüsten kendimizi koruruz ve yayılmasını engelleriz.” dedi.

Virüse Karşı Koruma

Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Toplumda herkes tedbirlere uymalı” dedi. Mase takmak kadar maskenin usulüne de dikkat çeken Özlü;

“Maskenin yüze sıkı oturması lazım. Ağız ev burun kapatılmalı, benim maske takmam beni korumak için yeterli değil. Çevrede olan diğer kişilerin de maskelerini usulüne uygun bir şekilde takmış olması gerekiyor ki koruma sağlanabilsin. Maskenin dışında önemli olan bir diğer konu da mesafe. Diğer insanlarla olan 1,5-2 metre mesafemizi korumamız gerek. Kapalı alanlar, iyi havalandırılmayan mekanlar, kalabalık alanlar her zaman riskliydi ancak şimdi daha kolay bulaşan bir virüs olduğu için daha da risk artmış görünüyor. Bulaştırmayı azaltmak için; mümkün olduğu kadar kalabalık, kapalı iyi havalandırılmayan başka insanların bulunduğu yerlere girip çıkmamak, uzun kalmamak işimiz varsa hemen girip çıkmak lazım. Mutlaka maskeyle girmek ve mesafeyi korumak lazım. Kapalı yerleri sürekli havalandırmak gerek. İş yerleri ve ofislerde kapı ve pencereleri karşılıklı açıp havalandırmaya dikkat etmek lazım.” dedi.

Maskeyi usulüne göre takmalı ve maskenin üç filtreli olması gerektiğine dikkat çekti. Mesafeyi korumaya ve iyi havalandırılan ortamlarda bulunmaya özen göstermemiz gerektiğini de belirtti.